Typy lokat terminowych

Typy lokat terminowych

Każdy bank ma bardzo szeroką ofertę różnorodnych produktów. Do tych, które wśród klientów cieszą się dużą popularnością należą lokaty bankowe. Składany przez klienta w banku depozyt przynosi korzyść zarówno klientom, jak i bankowi.

Lokaty różnią się od siebie wysokością minimalnego depozytu (najczęściej nie można na nich zdeponować mniej niż 500 złotych), oprocentowaniem i czasem trwania. Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Lokata dynamiczna

Większość lokat nie daje możliwość wcześniejszego wypłacenia z niej środków. To znaczy jest to możliwe, ale wiąże się z utratą wszystkich lub części odsetek. Wyjątkiem wśród lokat terminowych jest lokata dynamiczna. Środki z niej można wypłacić przed końcem umowy. Bank wylicza z niej zysk proporcjonalnie.

Więcej na https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

Lokata jednodniowa

Zamiennie nazywana dzienną lub nocną. Środki na niej są oprocentowane tylko nocą. Głównym jej atutem była możliwość uniknięcia tak zwanego podatku Belki. Doliczanie zysku do kapitału przeprowadzane było bowiem codziennie. Dzisiaj lokaty jednodniowe są powoli wycofywane z większości banków. Zastępują je inne produkty, między innymi polisolokaty, które są połączeniem lokaty i ubezpieczenia na życie.

Lokata progresywna

Na większość lokat terminowych nie można dopłacać dodatkowych pieniędzy w trakcie trwania umowy. Taką możliwość daje jednak lokata progresywna. Dzięki temu rośnie nasz depozyt oraz oprocentowanie lokaty. Kolejny plusem lokaty progresywnej jest możliwość wcześniejszego wypłacenia pieniędzy bez utraty odsetek. W tym punkcie lokata progresywna jest więc bardzo zbliżona do lokaty dynamicznej.

Lokata rentierska

Jest lokatą długoterminową. Umowę na założenie zawiera się minimum na dwanaście miesięcy. W przypadku lokat rentierskich banki ustalają wysokość minimalnego wkładu na dość wysokim, nawet bardzo wysokim poziomie. Najczęściej nie można je założyć mają mniej niż 100 tysięcy złotych. Odsetki nie są kapitalizowane, ale systematycznie (najczęściej w systemie miesięcznym) przelewane na konto klienta. Dodatkowy plus: wyższe oprocentowanie, które do tego jeszcze klient może negocjować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.